Y Kuşağının Markanızdan Beklediği En İyi 10 Şey

Beklentiler Değişti: Y Kuşağının Markanızdan Beklediği İlk 10 Şey

Uzmanlar Y kuşağının geçmesini beklemek 2019 yılına kadar Baby Boomers nüfusu. İstatistik Bürosu'na nazaran, bu nesil neredeyse yüzde 80 harcama Baby Boomers'ın harcamış olduğu miktar. Nüfus ve harcama artışı tahminleri içinde, bin senelik nesil tüm markaların başarısı için lüzumlu hale geldi.

Markanızı oluşturmak devamlı hedef kitlenize pazarlamanızı gerektirir. Y kuşağına pazarlama, her insana uyan tek bir yaklaşımdan fazlasını gerektirir. Kim bilir bu nesle pazarlamayı ilk kez denemiyorsunuz.

Önceki başarıya ulaşmış bir pazarlama kampanyasının Y kuşağı için işe yarayacağını düşünmeyin. Bu nesil markanızdan ne bekliyor? Ürününüz yada hizmetiniz için en iyi Y kuşağı pazarlama stratejisi nedir?

Bu nesil için doğru pazarlama stratejisini iyi mi geliştireceğinizden güvenilir değil misiniz? Biz sizi koruduk. İşte günümüzün markalarından en mühim 10 Y kuşağı beklentisi.

1. Değerlere Dayalı Markalar

Günümüzde markaların mükemmel bir ürün yada hizmet sunmaktan daha fazlasını yapması gerekiyor. Y kuşağı, markaların topluma yardım etmesini bekliyor. Bu kitle, kişisel değerleriyle ilgili bir markaya daha çok para harcayacak.

Bu nesil için en mühim değerlerden bazıları dürüstlük, şefkat ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme taahhüdüdür. Markalardan beklerler bu değerleri sergileyin halka açık ve çevrimiçi.

2. Kolaylık ve Rahatlık

Y kuşağı nesli, anında sevinç için her şeydedir. Her şeyin süratli, kolay ve rahat olmasını istiyorlar.

Walmart, Amazon ve Whole Foods şeklinde perakendecilerin aynı teslimat hizmetlerini iyi mi ekledikleri buna bir örnektir. Ek olarak Shipt ve UberEats şeklinde hizmetlerin başarısı, kolaylığın Y kuşağı için üstün bulunduğunun işaretleridir.

3. Bütçe Dostu Ürünler ve Hizmetler

Talebe kredisi borç krizi ve düşük maaşlar, Y kuşağını mali durumlarına ulaşınca zor bir duruma soktu. Öteki nesiller şeklinde harcayacak oldukça paraları yok.

Bu nesil devamlı bütçelerine uygun ürün ve hizmetler arıyor. Y kuşağı pazarı için kullandıkça öde yada öteki bütçe dostu seçenekler sunmayı düşünmelisiniz.

4. Edinim Sunan Markalar

Baby Boomers şeklinde nesiller ürünü satın almaya odaklandı. Aksine, Y kuşağı satın aldıkları deneyime odaklanır. En pahalı eve yada otomobile haiz olmak yerine dünyayı dolaşmayı hayal ediyorlar.

Bu beklenti için en iyi Y kuşağı pazarlama stratejisi, onlara hikayenizi anlatmaktır. Ürününüz hayatlarını iyi mi iyileştirecek?

Satın almaları okul inşa etmeye yada aileleri beslemeye destek olacak mı? Bu neslin, satın almalarının ne şeklinde bir değişim yada tecrübe getireceğini bilmesi icap ettiğini ihmal etmeyin.

5. Birçok Seçenek Arasından Seçim Yapma Gücü

Y kuşağı, satın alma işlemlerinin devamlı kontrolünde olmak istiyor. Bir ürün yada hizmet için pazarda iseler, seçeneklerini çevrimiçi olarak karşılaştıracaklar yada akrabalarına ve arkadaşlarına soracaklar. Markanızı oluştururken, Y kuşağına hangi seçenekleri sunabileceğinizi düşünmek önemlidir.

Bazı örnekler, öteki seçeneklerin yanı sıra isteğe bağlı paketler, kullandıkça öde, premium hizmetlerdir. Müşteriye kararları ve satın almaları üstünde denetim elde eden seçenekleri arayın.

6. Markayla Bağlantı

Bu nesil markaya bağlı sezmek istiyor. Markanızı oluştururken toplumsal bir tesir yaratacak programlar geliştirmeyi düşünün.

Kuruluşlara yardım etmek, toplulukla bağlantı kurmanıza ve satın alan sadakatini geliştirmenize destek olabilir. İnsan açlığını durdurmak için Feed America'ya katılan bir besin markası buna bir örnek olabilir. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye destek olmanın yanı sıra, müşterilerinize şirketinizin herkesi önemsediğini gösterecektir.

7. Toplumsal Medya Iştirakı

Y kuşağı, hızla gelişen teknolojinin en büyük kullanıcılarından biridir. Aileleri, arkadaşları ve markaları ile yazışma oluşturmak için devamlı toplumsal medyayı kullanırlar. Ürün ve hizmetleriniz için toplumsal medya sayfalarına haiz olmak kafi değildir.

Bu nesil, toplumsal medyaya devamlı katılım bekliyor. İçeriğinizi toplumsal medya sayfalarınızda yayınladığınızdan ve güncellediğinizden güvenilir olun. Yorumlarına cevap vermeyi ihmal etmeyin, katılımınız satın alan sadakatini geliştirmeye destek olacaktır.

İçeriğiniz kitlenizle ilgili olmalı ve ürününüzü değişik kılan şeyleri sergilemelidir. Şeklinde bir ajans MAD Grubu en iyi toplumsal medya Y kuşağı pazarlama kampanyasını geliştirmenize destek olabilir.

8. Çevrimiçi ve Mağazada Teknolojiyi Kullanacak Markalar

Y kuşağının teknoloji sevgisi toplumsal medyada bitmiyor. Ürünleri ve markaları daha iyi idrak etmek için teknolojiyi kullanmak istiyorlar. Bu nesil, ürünlerin iyi mi çalıştığını ve yaşam tarzlarına iyi mi uyduğunu öğrenmek istiyor.

Öteki nesillerin aksine, Y kuşağı kişiselleştirilmiş sohbeti ve mağaza içi satın alan hizmetlerini kullanmayı tercih ediyor. Bu beklentiler, markaları her gün satın alan deneyimlerini uyarlamanın yollarını bulmaya itiyor.

9. Ürün Geliştirme Sürecine Katılım

Y kuşağının yüzde kırk ikisi markaları için yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine dahil olmak istediklerini söylüyorlar. Tipik ürün geliştirme süreci, bir firmanın bir ürün yada hizmet yaratmasını ve pazara damgasını vurması için yakarış etmesini ihtiva eder. Markalar, bir sonraki ürün yada hizmetlerinin ne olabileceğine dair düşünce edinmek için Y kuşağı kitlesiyle etkileşim kurmaya çalışmalıdır.

Y kuşağının ne istediği hakkında daha çok data edinmek, piyasaya çıktıklarında aslına bakarsan talep gören ürünler yaratmaya destek olabilir. Pazar araştırmanız için toplumsal medyanın enerjisini kullanmak mükemmel bir strateji.

10. Markanın Topluluğunun Tanınması

Hususi bir yaklaşımın yanı sıra, Y kuşağı tanınmayı bekliyor. Bağlılık ödülleri ve üyelikler, marka bilinirliğinizi oluştururken bu kitleyi tanımanın mükemmel bir yoludur.

Toplumsal medya etkileyicilerini kullanmayı ve bin senelik radarın üstesinden gelmek için hediyeler sunmayı düşünün. Nesil tarafınca tanınmak, marka sadakatini artıracaktır.

Markanız Y Kuşağının Beklentilerini Karşılayabilir mi?

Evet, markanız Y kuşağının beklentilerini karşılayabilir. Bu kitleyi çekmenin anahtarı, doğru Y kuşağı pazarlama stratejilerini uygulamaktır. Hizmetleriniz yada ürünleriniz hayatlarını iyi mi iyileştirecek?

Şirketiniz dünyayı daha iyi hale getirmek için ne yapıyor? Hizmetlerinizin yada ürünlerinizin arkasındaki öykü nedir?

Bunlar, Y kuşağı pazarlama stratejinize rehberlik edebilecek sorulardan bazıları. Kitleyle çevrimiçi etkileşim kurmanın yollarını eklemeyi ihmal etmeyin.

Ürünlerinizi Y kuşağına pazarlamanın daha çok yolunu öğrenmek ister misiniz? Daha kapsamlı makaleler için Pazarlama bölümümüze göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir