Tartışmalı Mevzular Hakkında Iyi mi Yazılır?

Pazarlama Yazımı 101: Tartışmalı Mevzular Hakkında Iyi mi Yazılır?

Münakaşa şu anda webin ekmeği ve tereyağı benzer biçimde görünüyor.

Dönen bir siyasal bölünme, dini hiddet ve #WaterisLife'dan #MeToo'ya hareketlerin yükselişi, neredeyse her mevzunun tartışmalı hale geldiği bir atmosfer yarattı.

Ve bu ne olursa olsun fena bir şey değil. Bu konuşmalara adım atmak diyalogu ve büyümeyi teşvik eder.

Sadece fena bir halde ele alındığında, tartışmalı mevzular hızla çevrimiçi bağırma maçlarına dönüşebilir.

Ve daha da kötüsü, gittikçe daha çok insanoğlunun cüzdanlarıyla oy kullandığı bir zamanda, kısaca görüşlerini paylaşmayan şirketleri boykot etmek, herhangi bir mevzuda sert bir çizgi çekmek sizi, müşterileri kaybetmekle yükümlüdür.

Öyleyse tartışmalı mevzuları doğru şekilde ele almaya ve kaçınılmaz neticelerle ne yapılacağına bir göz atalım.

Gerçeklerinizi Öğrenin

Bu kısım, şüphesiz, tartışmalı yazıların en mühim kısmıdır. Gerçekleriniz doğru değilse, müşterileriniz bilecektir.

İnternet, doğruluk kontrolünü her zamankinden daha kolay hale getirdi ve günümüzde tüketiciler, her zamankinden daha şüpheci ve makaleler, güvenilir kaynaklar ve bağlamla eksiksiz olarak yaptığınız iddiaları denetim etmeye hazır.

Bu yüzden, POST'a girmeden ilkin gerçeklerinizi ileri ve geri bildiğinizden güvenli olun.

Tüm gerçeklere haiz olduğunuzdan iyi mi güvenli olabilirsiniz? İşte bazı tavsiyeler

Güvenilir Kaynakları Kullanın

Her insanın "medya" hakkında bir fikri var fakat gerçek şu ki basın olmadan hiçbir bilgimiz yok. Ve web çağlarında bolca oranda data var. İyi olup olmadığı… bu başka bir mevzu.

Araştırma yaparken güvenilir, gerçeğe dayalı kaynaklar kullandığınızdan güvenli olun.

Anlatımımıza uyan kaynaklara yönelme eğilimindeyiz, sadece bunu yapmak entelektüel olarak sahtekar olabilir ve yanlış bilgilerin yayılmasına yol açabilir. Deneyin kaynaklar önyargısı onların gerçeklerine güvenmeden ilkin.

Uzmana Sor

Çoğumuz yapıyoruz. İlk elden deneyimimiz olmayan şeyler hakkında fikirlerimiz var. Ve bu iyi. Fikirler, burunlar ve hepsi.

Sadece deneyiminiz oldukça azca olan yada asla olmayan bir şeyden bahsediyorsanız, dünyadaki tüm gerçekler size bunun hakkında konuşmak için ihtiyacınız olan inanılırlığı vermeyecektir.

İlk elden deneyimi olan birinden almalarını isteyin. Daha iyisi, birden fazla kişiye problem. Deneyimli bir ses, gerçeklerinizin bağlamını yansıtır ve daha varlıklı bir diyalog oluşturmanıza destek olabilir.

Hikayenizi Denetim Edin

O korkulu canavarla başa çıkma zamanı, önyargı.

Hepimizin sağında, solunda, baş aşağı ve yanlarında birer tane var. Ve yalnızca anlatımımızı destekleyen "gerçekleri" ve kaynakları kullanmak kolaydır.

Kendi önyargınızın bilincinde olmak, iyi bir yazı yazmak için oldukça önemlidir. Yalnız öteki bakış açılarıyla empati kurmaya destek olmakla kalmaz, bizi alıştığımız aynı mercekten ziyade vakalara birazcık objektif bir halde bakmaya zorlar.

İyi Niyetle Yapın

Tartışmalı bir mevzu hakkında yazmadan ilkin, niçin kendiniz olarak.

Tartışmanız niçin önemlidir? Kimi zaman olduğu benzer biçimde bu web sitesi New York'tan başka seçenek yok. Sektörünüz tartışmalıysa, içeriğiniz tartışmalı olacaktır. Bu, iklim bilimi, esrar, cinsellik işçiliği ve göçmenlik yasasıyla ilgilenen firmalar için geçerli.

Öteki firmalar tartışmalı olabilir. Sıhhat hizmetleri, cinsiyetlendirilmiş kuruluşlar (izcilik düşünün) ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tartışmalı olmayabilir, sadece çoğu zaman tartışmalarla boğuşuyor.

Bu kategorilere girerseniz, hakkaten yapabileceğiniz tek şey olabildiğince iyi yazmak, olabildiğince oldukça data kullanmak ve en iyisini ummaktır.

Sadece, kesinlikle tartışmalı mevzular hakkında yazmanız gerekmiyorsa, buna karar verirseniz iyi bir nedeniniz olduğundan güvenli olun.

Siyasal olarak tavır alan firmalar için söylenecek bir şey var. Kim bilir bir problem eve yakın bir yere geliyor yada oldukça önemsediğiniz bir şey. Bunlar iyi nedenler.

Münakaşa uğruna tartışmalardan kaçındığınızdan güvenli olun.

Evet, size daha çok görüş, paylaşım ve yorum getirecek. Sadece, samimiyetsiz davranırsanız, sizi de yitirir. Yalnız sizinle aynı fikirde olmayan kişiler içinde değil, bununla beraber seyirci oluşturma planınızı görebilenler içinde.

Duygularınıza Dokun

Tartışmalı mevzulara duygusal açıdan yaklaşmanızı önermiyoruz. Manipülatif ve samimiyetsiz hissedebilir.

Sadece okuyucularınızın duygularını aklınızda tutmanız önerilir.

Tartışmalı mevzular, içeriğinizi okuyan insanların yaşamlarını etkileme biçimleri sebebiyle tartışmalıdır.

Tartışmalı mevzular, dini mevzular, politik mevzular… hepsine hassasiyetle yaklaşılmalıdır. Bu, tavır almamak yada pozisyonunuz hakkında net olmak anlamına gelmez. Size hakaret etmekten yada sizinle aynı fikirde olmayanları genellemekten kaçınmak anlamına gelir.

Serpinti için hazırlanın

Tartışmalı mevzular hakkında yazarsanız, geri tepme yaşarsınız. Bu bir eğer değil, bir süre.

Gönderi büyük olasılıkla öteki gönderilerinizden daha çok paylaşılacak ve yorumlanacak ve kutuplaştırıcı olabilir.

Bir stratejiye haiz olmak önemlidir. Durumunuzu her yoruma yanıt verecek ve tartışacak mısınız? Yorumlar bölümünde kendi kendine çalışmasına izin mi veriyorsun? Yorumları tamamen dönem dışı bırakmak mı?

Burada kalınca bir görünüm geliştirin, sadece büyük miktarlarda işi yitirme mevzusunda oldukça fazla endişelenmeyin. Çoğu zaman, ayrılanlar yeni müşterilerle değiştirildi söylemek zorunda olduğun şeyi kim seviyor.

Tartışmalı Konulardan En İyi Şekilde Yararlanın

Tartışmalı mevzular söz mevzusu olduğunda, strateji anahtardır. Tartışmalı yazılar, öteki birçok gönderi türü benzer biçimde manşetten yazılamaz ve esere atılamaz. Araştırma, duyarlılık ve kalınca bir cilt gerektirirler.

Gene de başarabilirseniz, potansiyel müşterilerle daha derin bir düzeyde etkileşime girebilir ve kendinizi mevcut üssünüze insanlaştırabilirsiniz. Muntazam kullanılırsa, herhangi bir sanayi için gerçek bir nimet olabilir.

Bu yüzden, wc kağıdı yönlendirmesi üstüne rantı yada fıstık ezmesi ve turşunun iyi bir kombinasyon olup olmadığını yazmadan ilkin planınızı bir araya getirin, mevzuyu araştırın ve hazır olduğunuzdan güvenli olun.

Pazarlama metninizin öne çıkması hakkında daha çok data için bizlere buradan göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir