Pazarlama

SEM nedir? SEO'nun Kuzenini Görmezden Gelmeyi Niçin Bırakmalısınız?

SEM nedir? SEO’nun Kuzenini Görmezden Gelmeyi Niçin Bırakmalısınız?

Bir Google netice sayfasının üst kısmına yakın bir yer tam olarak ne kadar gıpta edilir?

Şunu bir düşünün: 2019'da Amerikan işletmeleri 75 milyar dolardan fazla harcamak SEO'da.

SEO, etkili bir pazarlama uygulaması olmasına karşın, hem de can sıkan bir uygulamadır. Pazarlama uzmanları bile bunu kabul ediyor genellikle 1-2 yıl sürer SEO çabalarından pozitif bir YG görmek.

Daha süratli sonuçlar arıyorsanız, hepsi umutsuz değil. SEM, sitenize SEO'dan oldukca daha süratli bir halde yüksek düzeyde hedeflenmiş trafik çekmenize destek olabilir.

Kafanı kaşıyor ve "SEM nedir?" Diye mi merak ediyorsun? SEM ve SEO arasındaki farkı ve işletmenizin SEM'den iyi mi yararlanabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin!

SEM nedir?

Oldukca uzun süre ilkin, arama motoru pazarlamacılığı (SEM), arama motoru görünürlüğünü çoğaltmak için hem ücretli hem de organik yöntemlere atıfta bulunan bir terimdi.

Sadece günümüzde, pazarlamacılar SEM'den bahsettiklerinde, büyük olasılıkla Google Ads ve Bing Ads şeklinde ücretli arama platformları vesilesiyle web trafiği satın alma uygulamasıdır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ise organik neticelerle web sitenize ziyaretçi çekme uygulamasıdır.

SEM için iki yaygın anlamdaş, tıklama başına ödeme (PPC) pazarlaması ve ücretli arama reklamcılığıdır.

SEM ve SEO

Neredeyse tüm küçük işletmelerin yarısı ABD Birleşik Devletleri'nde SEM kullanın. SEM kullanan işletmelerin yüzde 86'sı da SEO kullanıyor.

İkisini de kullanmalı mısın? Şimdi SEM'in bazı artılarını ve eksilerini daha yakından inceleyelim ve SEO'ya karşı iyi mi yığıldığını öğrenelim.

SEM'in Yararları Nedir?

Aşağıdakiler, SEM'in organik bir SEO stratejisine bakılırsa haiz olduğu birkaç mühim avantajdır:

  • Anında web trafiğini güvence eder
  • Daha yüksek bir oranda dönüştürür
  • YG'yi ölçmeyi kolaylaştırır
  • Google algoritma güncellemelerinden etkilenmez

Sadece, SEM'in SEO'dan mühim seviyede daha maliyetli olabileceğini ihmal etmeyin. Bu, bilhassa anahtar kelimelerin tıklama başına 100 ABD dolarına kadar maliyetinin olduğu sektörlerde geçerlidir. Netice olarak SEM, bir çok minik işletme için kısa vadeli bir çözümdür.

Ek olarak, başladığınızda SEM stratejinizi devamlı olarak değiştirmeniz gerekebilir. Sadece işe yarayan bir PPC stratejisi bulduğunuzda, çabalarınızı artırabilirsiniz.

İşletmeniz İçin Hangisi Doğru?

Mühim olsa da farkı öğren SEM ve SEO içinde en iyi yaklaşım her iki uygulamayı da kullanmayı ihtiva eder. SEM, daha büyük bütçeli işletmeler için kısa vadede iyi netice verirken, SEO uzun solukta rekabet pozitif yanları sağlar.

Bir startup kuruyorsanız ve en başından itibaren devamlı bir potansiyel alan kişi akışı istiyorsanız, SEM'e yatırım yapmayı düşünün.

Ayrıca, organik arama güvenilirliğinizi yapmaya da odaklanmalısınız. Bu şekilde, tüm potansiyel müşterilerinizi elde etmek için sonunda SEM'e güvenmeyi bırakabilirsiniz.

SEM Hatalarından Kaçınma

SEM için anahtar kelime araştırması yaparken, arama yapanların amacı hakkında düşünmek oldukca önemlidir.

Mesela ürün satmak istiyorsanız, bilgilendirici anahtar kelimeleri değil, işlemsel anahtar kelimeleri hedefleyin. Yüksek ticari amaçlı anahtar kelimeler arayan kişiler satın almaya hazırdır, bundan dolayı dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksektir.

Artık "SEM nedir?" Sorusunun yanıtını bildiğinize bakılırsa, paranızın karşılığını Google Ads'den aldığınızdan güvenli olmak ister misiniz? Öyleyse, bir sonraki arama ağı reklam kampanyanızı başlatmadan ilkin, 8 temel PPC stratejimize göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir