Pazarlamada Ambalaj: Ürün Paketlemenin Yapması Ihtiyaç duyulan Beş Şey

Pazarlamada Ambalaj: Ürün Paketlemenin Yapması Ihtiyaç duyulan Beş Şey

Hayatta görünüş her şey değildir. Sadece pazarlamada bu tamamen değişik bir öykü.

İlk izlenimler, ilk 7 saniye. Bu, işletmenizin tüketicinin dikkatini çekmek ve hafifçe ilgiyi satışa dönüştürmek için yalnızca tek bir şansı olduğu anlamına gelir.

Ürününüzün ambalajı bu sürecin mühim bir bileşenidir. Sonuçta, müşterinin görmüş olduğu ilk şey ve bir çok satın alma kararının dayandığı şey budur.

Öyleyse, çekici ve anlaşmanın sonuçlandırılmasına destek olan bir paketi iyi mi oluşturursunuz? Pazarlamada ambalajın önemini ve gereksinim duyduğu 5 unsuru öğrenmek için okumaya devam edin.

Pazarlamada Ambalajın Önemi

Kaliteli marka ambalajının neye benzemesi gerektiğine girmeden ilkin, niçin mühim bulunduğunu tartışalım.

Anında doygunluk ve dürtüsel karar verme dünyasında yaşıyoruz. Bu yüzden bir çok tüketici, satın aldıkları ürünü düşünerek 10 saniyeden daha azca vakit harcıyor.

Etiketleri okumak yada ürün incelemelerini araştırmak için nadiren vakit ayırırlar. Bunun yerine görsel olarak çekici olan öğeyi seçerler. Bu çoğu zaman etiketin yada ambalajın boyutuna, şekline, rengine ve tasarımına bağlıdır.

Satış yapmak istiyorsanız pazarlamada alımlı ambalajlar oluşturmanız gerekir. Fakat bununla birlikte net bir bakış açısına ve amaca haiz olması gerekiyor.

Iyi mi oldu? İnsanların karşı koyamayacakları ambalaj oluşturmak için 5 ipucuna göz atalım.

1. Rahat fakat Direkt

Sadelik uzun bir yol kat ediyor. Müşterilerin aşırı karmaşık ambalajlara yada otları temizlemek için etiketlere ihtiyacı yoktur (yada istemez).

Biz yaşıyoruz aşırı uyarılma dünyası, insanoğlu fazlaca fazla düşünmeyi gerektirmeyen kolay görsellere çekilir. Pazarlamada paketleme direkt ve isabetli olmalıdır.

Sattığınız ürün bir problemi çözmek için tasarlanmıştır. Çözümün ambalajınızın üstünde açıkça belirtildiğinden güvenli olun. Müşteriler, ürününüze bakabilmeli ve ne yaptığını ve onlara iyi mi destek olabileceğini anında söyleyebilmelidir.

Süratli tempolu bir toplumda yaşıyoruz. Alışveriş deneyimlerini basitleştirerek tüketicilerin zamanına kıymet verin. Pazarlamada paketleme söz mevzusu olduğunda, daha azı daha fazladır.

2. Öne Çıkın

Rahat paketleme mühim olsa da, marka tasarımınız hala bir "vay" faktörüne gereksinim duyar. Paketiniz rafta sayısız ötekinin yanında duruyor ve hepsi müşterinin dikkatini çekmek için yarışıyor. Peki sizinkini öne çıkaran nedir?

Paketinizi tasarlama şekliniz anahtardır. Oldukca "meşgul" olan ve fazlaca can sıkan olan bir tasarım içinde bir denge bulmanız gerekir.

Belirli şekilleri kullanmak bunu başarmanıza destek olabilir. Başlıklar marka ambalajında ​​popülerdir. Bunlar, insanların dikkatini çeken ve bununla birlikte aciliyet duygularını ortaya çıkaran keskin, sivri şekillerdir.

Renk şemaları, ürününüzü "çarpıcı" hale getirmenin bir başka mükemmel yoludur! Renk seçiminizi birkaç mühim şeye dayandırın:

  • Alan kişi zihniyeti (yaş, cinsiyet, demografi)
  • Mesajınız ve nihai hedefiniz
  • CTA'nız (harekete geçirici ileti – müşterilerin ne yapmasını istiyorsunuz?)
  • Alan kişi duyguları (tüketicilerin iyi mi hissetmesini istiyorsunuz?)

İşte belirli renklerle ilişkili duyguların kısa bir dökümü:

  • Beyaz – masumiyet, eşitlik ve saflık
  • Siyah – güç ve otorite
  • Kırmızı – uyarıcı ve coşku verici
  • Yeşil – denge ve uyum
  • Turuncu – keyifli ve maceracı

Mavi, hem erkeklere hem de bayanlara hitap eden "güvenli" bir renk olarak kabul edilir. Ürünleri paketlerken daima hedef kitlenizi ve amacınızı aklınızda bulundurun.

3. Alıcı Duygularına Ulaşın

Verdiğimiz kararların% 80'i hayatta tamamen duyguya dayanır. Bu yüzden marka ambalajınız alıcılarla duygusal bir bağ oluşturmalıdır.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri göz teması kurmaktır. Biriyle göz teması kurduğunuzda, çoğu zaman bir anlamı vardır. Bir an anlam aramak ve bağlantının ne işe yaradığını daha iyi idrak etmek için oyalanıyorsunuz.

Ürün ambalajınız da aynı şeyi yapmalıdır. Alıcılar duraklayıp ikinci kez baksın. İşte tam bu anda onların kalbini ve dikkatini çekiyor ve satışı gerçekleştiriyorsunuz.

Belirli duyguları ortaya çıkarmak için ürün tasarımınızda belirli renkleri kullanın. İnsanlar sempatik hayvanları ve bebekleri sever fakat bununla birlikte kuvvetli, keskin tasarımlara da çekilir. Ürününüzün amacı, hangi duygulara odaklanacağınızı belirleyecektir.

4. Klasik Tasarımdan Yararlanın

Kırılmazsa, düzeltmeyin. İkonik ambalajlamaya geçmek, marka ambalajınız için fikirlerin kıvılcımını artırabilir. Hepsinden sonrasında, Coca Cola 127 senedir ortalıkta ve hala 74 milyar dolar değerinde.

İlham almak için klasik ambalaj tasarımlarına bakmak, üstüne kendi yaratıcı yönünüzü koyduğunuz sürece çalmak değildir. Coca Cola ambalajı, en iyi tasarım öğelerinin güzel bir senfonisidir.

Alan kişi heyecanını canlandırmak için kırmızıyı kullanır. Klasik yazı tipi, amaca uygun şekilde şekillendirilmiş şişede güzel bir halde kıvrılır. Ve yakından bakarsanız, dikkatleri kelimelerin kendisine çeken iki sivri uç şekli vardır.

Beyaz yazı tipi hem yetişkinlere hem de küçüklere hitap ediyor. Sadece Coca Cola, ustalıkla tasarlanmış ambalajlarını kaliteli bir ürünle de destekliyor. İş hayatında her iki unsura da gereksinim vardır.

Güncel eğilimlerden haberdar olmanız da fazlaca önemlidir, bu yüzden ürün tasarımında pazar araştırması fazlaca önemlidir. SmashBrand bunun hakkında daha fazlasını açıklıyor.

5. Beş Senelik Testi Geçin

Bu, pazarlamadaki en klasik testlerden biridir. Ürün ambalajınız, beş yaşındaki bir çocuğa tanım edilirse, onu rafta kolayca bulabilecek kadar kolay ve net olmalıdır.

Bay Temiz'i düşünün. O ikonik bir figür ve tanımlanabilir biri. Beyaz tişört ve kot pantolon giyen, gülümseyen kel bir adam olarak tanımlanan beş yaşındaki bir çocuk, rafta bu ürünü bulmakta asla problem yaşamazdı.

Bir ergenin zihnine girmek niçin bu kadar mühim? Zira bir çok çocuk esas olarak görsel ipuçlarına odaklanır. Mr. Clean ürünlerinin ne işe yaradığını yada niçin onlara ihtiyacımız bulunduğunu bilmiyor olabilirler, sadece bu tarz şeyleri bir dizide seçmekte problem yaşamayacaklar.

Markanızın ambalajının eşit derecede kolay ve ikonik olması gerekir.

Satılacak Tasarım

Pazarlamada paketleme, hedef kitlenize hitap etmekle ilgilidir. Kalabalığın içinde de öne çıkmanız gerekiyor, sadece doğru nedenlerle.

Klasik tasarım unsurlarını, duygusal bağlılığı ve sadeliği birleştirmek, başarının reçetesi olabilir.

Daha çok pazarlama ipucuna mı ihtiyacınız var? Gayrimenkul için video pazarlaması ve daha fazlasını kapsayan bu sayfaya göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir