Pazarlama Etkinliğini Ölçmek İçin İpuçları

Pazarlama Etkinliğini Ölçmek İçin İpuçları

Hesap verebilirlik, pazarlamanın mühim bir parçası haline geldi. Sadece tüm pazarlama ekipleri, pazarlama etkinliğini ölçmek için doğru KPI'ları kullanmaz. Pazarlamayı işletmenizin büyümesiyle uyumlu hale getirmiyorsanız, süre ve kaynak israf edersiniz.

Firmalar çağdaş pazarlama teknolojilerine milyonlarca yatırım yapıyor. Pazarlama kabiliyetlerini genişletmeyi daha büyük iş neticeleri elde etmenin bir yolu olarak görüyorlar. Bu pazarlama programları, bir çok firmanın sunabileceğinden daha karmaşık ölçümlere gerekseme duyar.

Bu programlar çoğu zaman pazarlamacıların kaynakları boşa harcamış olduğu karışık sonuçlar üretir. Ölçülebilir, tutarlı sonuçlar üretmek için en iyi "pazarlama karışımından" daha fazlasına ihtiyacınız var. İş kıymeti ile uyumlu ölçümleri evvel tanımlamanız ve istisnaları ortadan kaldırmanız gerekir.

Pazarlama performansı hakkında informasyon toplamanın düzinelerce yolu vardır. Sadece bir çok pazarlamacı, hiçbir ticari kıymeti olmayan detayları yönetmekte sıkışıp kalıyor. Takımlar, çabalarından anlamlı ölçümler elde etmek için pazarlama programlarını tekrardan düzenleyebilir.

Pazarlama Etkinliğini Ölçmenin Üç Ana Kuralı

HBR tanımlar üç ana kural doğru pazarlama başarı ölçütlerini seçmek için. Pazarlamacıların ulaşmak için çabalayabilecekleri hedefleri evvel belirlemekle adım atar. HBR'nin kuralları her büyüklükteki ve sektördeki şirket için geçerlidir.

Ergonomik ve Anlaşılması Kolay Metrikler Kullanın

Yatırım Getirisi (ROI), en yaygın pazarlama ölçütlerinden biridir. Fakat Forbes şirketlerin ROI için değişik tanımları bulunduğunu bildirir. "Bu, pazarlamayı gelire yada öteki iş sonuçlarına bağlamayı daha da zorlaştırıyor."

Şimdi, akademisyenler ergonomik pazarlama ölçütleri konusunu ele aldılar. Yaklaşımları, pazarlamacıların metrikleri "belirli bir iş karar verme bağlamında" tanımlamalarını önerir. Bu, iş değeriyle uyumlu ROI sayıları elde etmelerine olanak tanır.

Fazlaca fazla pazarlamacının kısa vadeli, kanala özgü nesnelerle ilişkili ROI modelleri vardır. Bu, kapsamı ufak olan internet sayfası trafiğini yada toplumsal faaliyetleri içerebilir. Pazarlamacılar, yatırım getirisinin kapsamını ve metriklerini tanımladıklarında, somut avantajlara dönüşebilirler.

Metrikler Mevcut ve Gelecekteki Girişimlere Taşınmalıdır

Girişimler değişik ölçütlere haiz olduğunda paydaşlar iş kıymetini yorumlayamaz. Bir girişimin neticelerini diğeriyle karşılaştıramazlar. Bu, değişik pazarlama yaklaşımları içinde seçim yaparken sorunludur.

E-posta kampanyaları örnek olabilir. Pazarlamacılar, bağlılık odaklı e-postalar için bağlılık programı kayıtlarını ölçer. Program açılış sayfalarına yönlendiren e-postalardan derhal çıkma oranlarını ölçmeyebilir. Kampanya performansını yansıtan tek bir ölçümle başarı göstermiş olacaklar.

Pazarlamacılar, ürün odaklı bir e-posta kampanyası için derhal çıkma oranlarını ölçebilir. Bu e-postalar için derhal çıkma oranlarının yüksek bulunduğunu görebilirler. Sadece benzer web sayfası öğelerini sadakat kampanyasınınkilerle karşılaştıramazlar.

Artık pazarlamacılar e-posta ve açılış sayfası içinde ne olduğu performansını karşılaştıramaz. Değişik programlara karşın, içerik öğelerini idrak etmek değerlidir. Metrikleri paylaşan kampanyalar daha çok iş kıymeti sağlar.

Pazarlamacılar, değişikliklerin belirli eylemler, davranışlar ve içerikle iyi mi bağlantılı bulunduğunu görmelidir. Bu, kampanyalarda yüksek ve düşük performans gösteren öğeleri belirlemelerine olanak tanır. Bu, gelecekte daha geniş kampanyalar sağlayabilir.

İş Neticelerini Etkileyen Eyleme Geçirilebilir Bilgiler Oluşturmak için Metrikleri Kullanın

Metrikler, paydaşların orijinal yatırım niyetleriyle uyumlu olmalıdır. Bununla beraber kapsamlı pazarlama hedefleriyle de uyumlu olmalıdırlar. Pazarlamacılar, iş neticeleri sunarken pazarlama stratejisini iyileştirmenin yollarını aramalıdır.

İkili el ele gider. Mesela, yatırım getirisinin kara dönüştürülmesi gerekmez. YG seyretme, ekiplerin gelecekteki kampanyaları optimize etmesine olanak tanıyan içgörüler sağlamalıdır. Savaşım eden kampanyalar bile doğru ölçümlerle kıymet yaratabilir.

Bir ekibin çeşitli kanallarda ürün odaklı bir içerik kampanyası başlattığını varsayın. CMO, hem hedeflenen e-postalara hem de toplumsal medyaya yatırım yapar. Ekip, tıklama oranlarını ve dönüşümleri ölçüm olarak tanımlar.

Her iki kanal da benzer tıklama oranlarına haizdir, sadece toplumsal medya dönüşümleri zarar görür. Pazarlamacılar, alan kişi tabanlarının ürüne büyük ilgi gösterdiği sonucuna varabilir. İki ölçüm, toplumsal kanalların bu ürün için dönüşüm sağlamadığını ortaya çıkardı.

İki ölçüm, gelecekteki kampanyaları etkileyecek bilgiler sağlamış oldu. Toplumsal medyadan gelen dönüşümler zarar görse de, ekip gelecekteki yatırımlardan tutum edecek.

Stratejik Gelişim İçin Sonraki Adımlarınız

Gene, her kampanya için gelir elde etmek tek hedefiniz değildir. Gerçek hedefiniz, en karlı müşterileri belirlemek ve onlarla ilişki kurmaktır. Doğru ölçümler, pazar ve iş değişkenleri için bir denetim görevi görebilir.

Adım atmak için kilit paydaşlarınızla bir konuşma başlatın. Değere dayalı metrikler geliştirmek için kuruluşunuzun tanımlayıcı değerlerini anlamanız gerekir. Bu, müşterilere verdiğiniz sözlerle adım atmak anlama gelir.

Bir sonraki sorumluluğunuz doğru soruları sormaktır. Bunlar içinde "Bunu niçin izliyoruz?" "Kampanyalarımız hedeflerimizle iyi mi uyumlu?" ve "Kampanyalarımızın kıymetini en üst düzeye çıkarmak için neye bakmalıyız?"

O süre kapsamı belirlemelisiniz. Tek tek kampanyaların kapsamını belirlemelisiniz. Sadece tek tek kampanyalara ilişkin ölçümlerin de kapsamı olabilir.

Bir kampanya metriğinin kapsamı, pazarlama harcamalarının toplam getirisi olabilir. Bir diğeri, bireysel bir taktiğin getirileri olabilir. A / B testi şeklinde değişken öğeler için de metrikleriniz olabilir.

Takımınızı Hazırlayın

Artık neyi başarmak istediğinize dair üst düzey bir anlayışa haiz olmalısınız. En mühim hedefiniz, ekibinizin başarı göstermiş olabilecekleri belirli yolları belirlemesine destek olmaktır. Bu, ölçümlere destek olacak ve bu tarz şeyleri paydaşların hedefleriyle uyumlu hale getirecektir.

Ekibinizin, metriklerin iş kıymeti ile iyi mi uyumlu bulunduğunu anlamasına destek olabilirsiniz. Gene, bu daima gelir elde etmek anlamına gelmez. Maliyetleri dengelemek, işletmenin büyümesini sağlarken bile kampanya çabalarını optimize etmek anlamına gelir.

Ölçümlerin iş girişimleriyle iyi mi uyumlu bulunduğunu anlayan takımlar daha büyük başarı sağlar. Verimlilik ve yatırım getirisindeki gelişmelere katkıda bulunan performans eğilimlerini fark edecekler. Büyük resmi anlayan takımlar, tüm kampanya ölçümlerinde kıymet görecektir.

Tüm pazarlama ekiplerinin bu tür ölçümler için dahili kaynakları yoktur. Üçüncü taraflar, işi iş başarısı ile uyumlu hale getiren çözümler sunar. Fakat aldığınızdan güvenilir olun Daha fazla bilgi bir çözüme yatırım yapmadan ilkin.

Pazarlama Stratejinizden En İyi Şekilde Yararlanın

Pazarlama etkinliğini ölçmekle mi uğraşıyorsunuz? Başarıya ulaşmış pazarlama stratejileri oluşturmak için en iyi kaynaklara ihtiyacınız var. İhtiyaç duyduğunuz metrikleri belirlemek zor olmak zorunda değil.

Article City, mevcut en iyi içeriğe ve ustalaşmış yazı ekibine haizdir. Parasız kaydolun ve hususi kabiliyetlerle bugün başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir