Pazarlama 101: Her insanın Bilmesi Ihtiyaç duyulan 4 Dijital Pazarlamanın Temelleri

Pazarlama 101: Her insanın Bilmesi Ihtiyaç duyulan 4 Dijital Pazarlamanın Temelleri

Biliyor muydunuz reklamcılık sektörü bitti 100 milyar dolar mı?

Bunun benzer biçimde büyük sayılar, birçok insanı pazarlamadan uzaklaştıran şeydir. Kulağa karmaşık ve pahalı geliyor, sadece bu şekilde olması gerekmiyor.

Sadece işe yaraması için pazarlamada iyi olmanız gerekir. Ve daha ilkin dijital pazarlama mevzusunda eğitim almadıysanız, bağlanın. Pazarlama okuluna gidiyoruz.

Bu makalede, dijital pazarlamanın temellerini inceleyeceğiz. Okuduktan sonrasında, Pazarlama 101 sınavınızı geçmeye hazır olacaksınız.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

1. SEO

Dijital pazarlamaya daha ilkin baktıysanız, muhtemelen SEO'yu duymuşsunuzdur. Birçok insan iki terimin eş anlamlı bulunduğunu düşünüyor!

Aynı olmasalar da SEO, dijital pazarlamanın en büyük bölümlerinden biridir. Ve birçok işletme şimdi ne işe yaradığını öğrenmeye başlıyor.

SEO, Google'a web siteniz hakkında daha çok data verir, böylece insanoğlu mevzunuz hakkında data aradığında sizi daha üst sıralarda yer alır. Bu karmaşık görünebilir, sadece aslına bakarsak oldukça kolaydır.

Sektörünüzle ilgili içerik yazarken yada içinde anahtar kelimeler bulunan başlıklar kullandığınızda Google'a kendinizden bahsedersiniz. Meta açıklamalarınızı güncellediğinizde yada fotoğraflarınıza başlık koyduğunuzda, Google'a kıymetli bilgiler vermiş olmuş olursunuz.

Bu bilgilerle Google, web sitenizin ne hakkında bulunduğunu öğrenir. Bu şekilde, sitenizi kullanıcılara ne vakit göstereceklerini bilirler. İç tasarım hakkında yazarsanız, Google'ın sizi iç tasarım için sıralaması daha ihtimaller içindedir.

Geri Bağlantılar ve Tutarlı Gönderme

Sadece bu SEO'nun tamamı değil. Bununla birlikte geri bağlantı almak, tertipli olarak güncelleme yapmak ve daha fazlasıyla da ilgilidir.

Geri bağlantılar, sitenize geri işaret eden öteki sitelerdeki bağlantılar, SEO'nuzu güçlendirmenin en süratli yollarından biridir. Bu, Google'a güvenilir bir kaynak olduğunuzu söyler. Neredeyse bir iş görüşmesine yönlendirmek gibidir.

Tertipli olarak güncelleme, Google'a bilgilerinizin güncel bulunduğunu söyler. Google'ın yapmak istediği son şey, güncel olmayan bilgiler içeren bir sayfaya birini göndermektir. Blogunuzda ne kadar sık ​​gönderi yayınlarsanız, Google sizi o denli güvenilir olarak görür.

SEO gene de karmaşıktır ve bu kısa izahat başlamanız için kafi değildi. Öğrenmeyi unutma daha fazla bilgi ilk sıraya iyi mi başlayabileceğiniz hakkında.

2. Etkileyenler

Düşük bir ücret karşılığında 10.000 yada daha çok potansiyel alıcıya ulaşmaya ne dersiniz?

Toplumsal medyadaki etkileyicilerle her şey kolaydır. Binlerce ila milyonlarca takipçiyle, etkileyicilerle belirli bir demografiye ulaşacağınızdan güvenilir olabilirsiniz.

Mesela, daha genç bir sıhhat topluluğuna ulaşmaya çalışıyorsanız, onları aslına bakarsan ilgilendiren bir sporcu yada blog yazarı benzer biçimde biriyle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Onlara ürününüzü gönderiyorsunuz ve onu tanıtmaları için para ödüyorsunuz ve işte! Birkaç bin potansiyel ipucunuz var.

Mahalli bir mağazaysanız yada e-ticaret yapmıyorsanız, kendinizi dışlanmış hissetmenize gerek yok. Mikro etkileyiciler de size destek olabilir. Bölgenizdeki insanlara TV yada radyo reklamlarından fazlaca daha düşük bir fiyata reklam vermenize izin verecek mahalli bir takip edenleri var.

Mikro etkileyiciler, ürününüz niş bir kitle için olduğunda da destek olabilir. Ziraat mevzusunda etkili pek fazlaca şahıs yok, sadece bir tane bulursanız, oldukça kıymetli olabilirler.

3. Toplumsal Medya

Toplumsal medya bir başka dijital pazarlama devidir. Bu pazarlama oyununuzun bir parçası değilse, olması gerekir.

Niçin?

Parasızdır ve kolaydır. Ve en önemlisi işe yarıyor. Bir takipçi kitlesi oluşturmak birazcık vakit alabilse de, toplumsal medya işinizi büyütmenizi sağlayabilir.

Sadece toplumsal medyaya başlamadan ilkin, hedef kitlenizin orada olduğundan güvenilir olmanız gerekir. Bazı platformlar, hedeflerinize bağlı olarak öbürlerinden daha iyi çalışır.

Hedef kitleniz daha gençse, Instagram'da olma ihtimali vardır. Profesyonellerse, LinkedIn'e gidin. Daha eski? Feysbuk en iyi bahsinizdir.

Pek fazlaca pazarlama uzmanı, her platformda olmaya emek harcama hatasını yapar. Bu, çoğu zaman her toplumsal medya kanalında aynı şeyi yayınladıkları anlamına gelir, sadece Feysbuk'ta işe yarayan şey devamlı Instagram'da çalışmaz.

Bunun yerine, hedef kitlenizin bulunmuş olduğu bir yada iki kanala odaklanın. Toplumsal medyada tüm esnafların krikosu olmak hedefiniz olmamalıdır.

4. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, emsalsiz öteki tüm dijital pazarlama türlerinin can damarıdır. Ne yapıyor olursanız olun, bu gelen pazarlama stratejisi destek olabilir.

Kısacası, içerik pazarlaması, potansiyel müşterilerinizin çevrimiçi olarak izleyerek okumuş olduğu içerik oluşturmaktır. İster video, ister infografik yada yazı olsun, bu içerik tüketicilerinize parasız sadece kıymetli bilgiler vermelidir.

Bu, markanıza kıymet verdiklerini hissettirir. Ek olarak onları ne yaptığınız mevzusunda eğitir. Yine işinize geldiklerinde, bir uzman olduğunuzu bilecek ve sizinle çalışmak isteyecekler.

İçerik pazarlaması, toplumsal medya ve SEO stratejilerinizde size destek verir. Rastgele düşünceleri tweet atmak yerine, sitenizde oluşturduğunuz yazıları ve infografikleri tweetleyebilirsiniz.

SEO'nuzu iyileştirmeye çalışırken, haftalık bir blog bunu yapmanın yoludur. Bu, içerik pazarlama stratejinizle el ele çalışabilir.

Pazarlama 101'den Mezun Olmaya Hazır mısınız?

Artık bu makaleyi okuduğunuza gore, pazarlama 101'den devam etmeye hazır olmalısınız. Bu pazarlama türlerini ele alın ve işinizi olabildiğince tanıtmaya başlayın.

Bunu yapmanın daha çok yolu bulunduğunu ve bazılarının işletmeniz için öbürlerinden daha iyi çalışabileceğini ihmal etmeyin.

Dijital pazarlamayı iyi mi kullanacağınız hakkında daha çok data edinmek ister misiniz? Dijital pazarlama trendleri hakkında makalemizi okumak isteyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir