Pazarlama

Metnin Gücü: SMS Pazarlama Nedir ve İşletmeniz İçin Mi?

Metnin Gücü: SMS Pazarlama Nedir ve İşletmeniz İçin Mi?

SMS için açılma oranının yaklaşık% 98?

SMS bu kadar inanılmaz açık oranlar sunabildiğinden, hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biri olabilir. Sadece işletmenizi pazarlamak için SMS kullanmak istiyorsanız, nereden başlayacağınız mevzusunda şüpheleriniz olabilir.

Kampanyalarınız için telefon numaralarını iyi mi alacağınızdan güvenilir olmayabilirsiniz. Telefon numaralarını aldıktan sonrasında insanlara ne tür mesajlar göndermeniz gerektiği mevzusunda da endişelenebilirsiniz.

Bu gönderi, SMS pazarlamanın iyi mi çalmış olduğu mevzusunda size birazcık netlik sağlamayı amaçlamaktadır. Bu gönderiyi okuduktan sonrasında, "SMS pazarlaması nedir?" Sorusuna rahatça yanıt verebileceksiniz.

Hadi başlamış olalım!

SMS pazarlama nedir?

SMS ile pazarlama, insanlara kısa bildiri göndermenize dayalı bir pazarlama aracıdır. SMS (kısa bildiri servisi), bir metin mesajını tanımlamanın başka bir yoludur ve iki terim birbirinin yerine kullanılabilir.

İnsanlar gittikleri her yerde yanlarında telefon taşıdıkları için bu pazarlama yöntemi işe yarıyor. Bu, nerede olurlarsa olsunlar hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır.

Ek olarak, bir metin mesajı çoğu zaman bir e-postadan daha çok dikkat gerektirir. Bu çoğu zaman başka pek oldukça firmanın müşterileriyle kontakt oluşturmak için SMS pazarlamasını kullanmadığı gerçeğine bağlıdır.

Ek olarak, bir metin mesajı bildiriminin çoğu zaman bir e-posta bildiriminden değişik bulunduğunu da belirtmek gerekir.

SMS bildirimleri çoğu zaman daha duyulabilir ve telefonun titremesine niçin olabilir, oysa e-postalar bunun olmasına izin vermeyebilir. Bunu takiben, SMS pazarlaması daha iyi etkileşim seviyeleri sağlayabilir. Bunun sebebi, insanların tanıtım amaçlı bir metin mesajı alır almaz telefonlarını hızlıca denetim etmeleridir.

SMS Pazarlama ile Neler Yapabilirsiniz?

SMS pazarlamasını kullanma şekliniz, işletmenize ve sunduğunuz hizmet türlerine bağlı olacaktır.

Çevrimdışı bir işletme için SMS pazarlaması, yaya trafiğini artırmanın inanılmaz bir yolu olabilir.

Mağazada haiz olabileceğiniz yeni ürünleri müşterilere bildirmek için SMS pazarlamasını kullanabilirsiniz. Müşteriler bu yeni ürünlerin farkına vardıklarında, neler sunulduğunu görmek için mağazanızı ziyaret edebilirler.

Kupon dağıtmanın bir yolu olarak SMS pazarlamasını bile kullanabilirsiniz.

Mesela, bir pizzacınız var ise, insanlara her hafta sonu bir kupon göndermek için SMS kullanabilirsiniz. Bunu yaparak, bir rakip yerine sizden pizza sipariş eden kişilerin sayısını artırabilirsiniz.

Doğal ki, yukarıda bahsedilen kavramlar çevrimiçi bir işletmeye de uygulanabilir.

E-Tecim mağazanızda yeni bir ürünün piyasaya sürülmesini tanıtmak için SMS pazarlamasını kullanabilirsiniz. Yada belirli etkinlikler esnasında satış oluşturmak için SMS pazarlamasını kullanabilirsiniz. Bir örnek, sevgililer günü benzer biçimde senenin belirli bir zamanıyla ilişkili bir kuponun tanıtımını içerebilir.

İyi bir SMS hizmeti Bulmak

Kullandığınız SMS Pazarlama platformunun, teslim edilebilirlik oranları ve kampanyalarınızı ne kadar özelleştirebileceğiniz üstünde büyük tesiri olabilir.

İdeal olarak, ihtiyacınız olan şeyleri karşılayan bir hizmet seçmek istersiniz.

Dolayısıyla, bir iş hedef kitlesi ile ilgileniyorsanız, bir iş metin mesajı genel bir hizmet yerine hizmet. Yada restoran işletmeciyseniz, bilhassa restoran sahipleri için tasarlanmış bir restoran bulmaya çalışın.

Bu adımı attığınızda, hizmet ihtiyaçlarınıza uygun özellikler sunacağından, SMS pazarlama kampanyalarınız daha etkili olacaktır. Sonrasında bu özellikleri, hedef kitlenizin rezonansa gireceği kampanyalar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Şahıs Listenizi Oluşturma

Bir SMS pazarlama kampanyası yürütmeden ilkin, bildiri gönderebileceğiniz telefon numaralarının bir listesini almanız gerekir.

Sadece, insanlara SMS pazarlama mesajları göndermeden ilkin açık onay almanız gerektiğinden, bir sıralama satın alamazsınız. Onay alamamanız, kanunları çiğnemenize niçin olabilir.

Şahıs listenizi oluşturmanın en iyi yollarından biri, kişilerin listenize katılabilmeleri için size kısa bildiri göndermelerini sağlamaktır.

İnsanlardan belirli bir telefon numarasına bir anahtar kelime yazmalarını isteyebilirsiniz. İnsanlar bunu yaptıktan sonrasında listenizde olurlar ve onlara ilgili pazarlama mesajları gönderebilirsiniz.

Başarı şansınızı çoğaltmak istiyorsanız, insanları listenize katılmaları için teşvik etmeniz oldukça önemlidir.

Bunu, SMS listenize katılmaları durumunda insanlara hususi bir teklif sunarak yapabilirsiniz. Dolayısıyla, bir restoranınız var ise, belirlediğiniz SMS pazarlama numarasına "teklif" mesajı gönderen kişilerin bir sonraki siparişlerinde% 10 indirim alabileceklerini söyleyebilirsiniz.

Bu teşviki e-posta listenize yada hatta toplumsal medya profilinize tanıtabilirsiniz.

SMS Pazarlama ile Iyi mi Netice Elde Edilir

SMS pazarlaması nispeten kusursuz olsa da, bazı temelleri görmezden gelirseniz neticeleri görmekte zorlanabilirsiniz.

Eklediğinizden güvenilir olmalısınız bir eylem çağrısı pazarlama mesajlarınızın her birinde.

Kulağa garip gelse de, ne yapacaklarını söylemezseniz pek oldukça şahıs pazarlamanızı görmezden gelir. Bu yüzden, ne vakit bir bildiri gönderseniz, insanlara sunduğunuz şeyi ve bu tekliften yararlanmak istiyorlarsa insanların ne yapması icap ettiğini anlattığınızdan güvenilir olun.

Ek olarak mesajlarınızın zamanlamasına da dikkat etmek istersiniz. İnsanların pizza sipariş etmelerini sağlamaya çalışıyorsanız, büyük olasılıkla öğleden sonrasında 1'e karşılık 18:00 civarında bir bildiri göndererek daha iyi sonuçlar alırsınız.

Gözlem Yapmanın Kıymeti

SMS pazarlamasına ilişkin sonuçlarınız bir düzlüğe ulaşırsa, işleri bir sonraki düzeye iyi mi taşıyabileceğinizi görmek için bazı deneyler halletmeye kıymet.

Bunu, bir takım değişik teklif göndererek ve peşinden hangisinin en oldukça etkileşimi sağladığını gözlemleyerek yapabilirsiniz.

Hatta mesajlarınızı gönderdiğiniz zamanı tecrübe etmek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken, en fazla etkileşimi yaratabileceğiniz 'tatlı bir nokta' bulabilirsiniz.

Pazarlama deneyleri bulmakta zorlanıyorsanız, rakiplerinizin ne yaptığına bir göz atmayı düşünün.

Kısa bildiri pazarlama listelerine kaydolarak, kampanyalarınızı iyileştirmeye destek olacak bir takım taktik keşfedebilirsiniz.

Elbet, rakibiniz olmayan şirketlerden de bir şeyler öğrenebileceğinizi belirtmekte yarar var. Mesela, bir B2C şirketi işletiyorsanız, bir B2B listesine kaydolmak gene de iyi bir düşünce olabilir.

Öteki endüstrilerde kullanılan taktikleri inceleyerek, sektörünüzde başka asla kimsenin kullanmadığı taktikleri ortaya çıkarabilirsiniz. Bu taktikleri kullanırsanız, rakiplerinize kıyasla yöntemleriniz "son teknoloji" olacağından mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Peki – SMS Pazarlama Nedir?

Artık bu gönderiyi okuduğunuza bakılırsa, "SMS pazarlaması nedir?" Sorusunu kolayca yanıtlayabilirsiniz.

Tüm pazarlama biçimleri benzer biçimde, SMS pazarlamasının artılarını ve eksilerini anlamadan ilkin birçok kampanya yürütmeniz gerekir. Bunu yaparken, insanların listenize katılmasını iyi mi sağlayacağınızı ve bir cevap oluşturacak kısa mesajları iyi mi yazabileceğinizi anlayacaksınız.

SMS ile pazarlama kolay değildir ve bu yüzden kesinlikle yol süresince bazı engellerle karşılaşacaksınız. Sadece devam ederseniz, SMS Pazarlama olmadan iyi mi para kazanmayı başardığınızı merak etmeye başlamanız oldukça uzun sürmez.

İşletmenize satın alan çekmek için desteğe mı ihtiyacınız var? PPC pazarlamanın hedef pazarınıza ulaşmanıza iyi mi destek olabileceğini öğrenmek için bu gönderiye göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir