Markalar Niçin Hikâye Pazarlamaya Geçiyor?

Markalar Niçin Hikâye Pazarlamaya Geçiyor?

Generic Burger Joint, ABD, Anytown'daki hamburgerlerin ortalama% 20'sini satıyor.

Andrew Nemo, babası George'dan borç alarak 18 yaşlarında ufak bir burger kulübesi açtı. Andrew, mükemmel bir burgerin otomatikleştiremeyeceğiniz bir sanat bulunduğunu iddia etti. Burger zinciri şimdi günde 50.000 hamburger satıyor.

Tamam, şimdi kafanda ona kadar say.

Bitti mi? İyi.

Generic Burger Joint hakkında ne hatırlıyorsunuz? Muhtemelen hiçbirşey.

Peki ya Andrew Nemo? Muhtemelen onun hikayesinin oldukça doğru bir versiyonunu anlatabilirsiniz.

Bu fark, markaların niçin anlatı pazarlamasına geçtiğinin bir parçasıdır. Şimdi birazcık daha derine inelim.

Y Kuşağı Geleneksel Pazarlamayı Reddediyor

Milenyum kuşağı, büyük bir enerji satın alma grubu olma yolunda aşama kaydediyor. Onlar ek olarak geleneksel pazarlamayı reddetmek reklamlar benzer biçimde.

Geleneksel yaklaşımlar işe yaramazsa, markaların Y kuşağının dikkatini çekmek için yeni bir yaklaşıma ihtiyacı var. Öykü pazarlamasının bir yönü olan katma kıymetli içinde ne olduğu girin.

Katma kıymetli içeriğin arkasındaki düşünce, doğası gereği kıymetli olmasıdır. Diyelim ki bulaşık sabunu markası YouTube dizisi biçiminde bazı katma kıymetli içerikler hazırlıyor.

Marka, reklam yapmak yerine senaryolar geliştirir ve meşru bir öykü oluşturur. İnsanlar hikayeyi izler ve marka ürünlerini sahneye yerleştirebilir. Alternatif olarak, her bölümün başlangıcında “Sunulan AmazoClean Bulaşık Sabunu” diyerek markayı önden yükleyebilirler.

Anlatılar Duygusal Tepkiler Yaratır

İnsanlar hikayelere duygusal olarak yatırım yaparlar ve hikayeler duygusal tepkileri şekillendirmek.

Sahibi bulunduğunu söyle haşere kontrol web siteleri. Geleneksel bir reklam, ürününüzün zararlıları öldürdüğünü gösterir. Minik bir mesele var.

Haşereler insanları isyan eder ve ölü şeyler insanları isyan eder. Bu yüzden insanlara ölü haşereleri göstermek muhtemelen onları tiksinti ile bunaltacaktır.

Ya insanlara bu haşerelerin ansızın iyi mi ortaya çıkmış olduğu ve sadık anne Jenny'yi ne kadar rahatsız etmiş olduğu hakkında bir öykü anlatırsanız? Ansızın insanoğlu Jenny'yi ve onun fena durumunu önemsiyor. Ürününüz istilayı çözmesine destek oluyorsa, onun adına seviniriz.

Bu güzel duygular markaya da göç eder.

Onayı İnsanlaştırır

Markanızı desteklemesi için meşhur birinden bahsettiğinizi varsayalım. Satışlara destek olabilir.

Şimdi, meşhur kişinin ürünü yaşamını iyileştirmek için iyi mi kullandıklarından bahsederek bunu onayladığını varsayalım. Anında ikiye bir alırsınız.

Onayın enerjisini alırsınız, sadece bununla beraber hikayenin faydalarını da alırsınız. Bu kombinasyon, markanızın kalıcı bir özelliği haline gelir.

Anlatı Pazarlama Üstüne Düşünceler Ayrılık

Markaların anlatısal pazarlamayı benimsemek için birkaç iyi sebebi vardır.

Y kuşağı geleneksel pazarlama biçimlerini reddediyor, bu yüzden markaların bu satın alma grubuyla yeni yollara ihtiyacı var.

Hikayeler, dinleyicilerden yada izleyicilerden duygusal tepkiler verir. Karakterlere ve hikayelere yatırım yapıyoruz. Markalar, doğru öykü ile yatırımı marka hakkında iyi duygulara dönüştürebilir.

Hikayeler, ünlülerin onaylarına insancıl bir katman ekleyebilir. Marka, ünlülerin desteğini ve bir konunun duygusal bonuslarını alır.

Anlatımlı pazarlamayı iyi mi kullanabileceğinizle savaşım ediyorsanız, başka yaklaşımlar da vardır. Bazı fikirler için veriye dayalı içerik oluşturma hakkında bu gönderiye bir göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir