Her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız ihtiyaç duyulan en fena pazarlamalardan 10 tanesi

Her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız ihtiyaç duyulan en fena pazarlamalardan 10 tanesi

Asla sonsuza kadar ürün yada hizmetten vazgeçmenize yol açan bir reklam gördünüz mü? Eğer öyleyse, o vakit yalnız değilsiniz.

Bir pazarlama kampanyasını viral hale getiren nedir ve onları başarısız kılan nedir?

Asla çoğaltmak istemeyeceğiniz en fena on pazarlama başarısızlığını öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Duyarsız Ürünler yada İfadeler Yapmak

En fena pazarlama başarısızlıklarından biri, sesi sağır bir yorum yapmak yada söylenemeyen yada görünmeyen bir üründür. Bir ürünün yada ifadenin rahatsız edici olabileceğini düşünüyorsanız, yapmamak yada söylememek daha iyidir.

Sonraki son serpinti Gucci tartışmalı bir kazak yaptı siyah yüze benzemek bunu kanıtlıyor. Gucci, siyahi topluluğun hassasiyetlerini anlamadıklarını itiraf etti.

Şimdi, duyarlılık eğitimine yüzlerce dolar harcamak zorunda kalacaklar. Ek olarak sayısız insanı kızdırdılar.

2. Popüler Bir Nedene Destek Atmak

Fena pazarlama duyarsız olmak zorunda değildir. Popüler bir davayı yada toplumsal hareketi yanlış yorumlayarak gerçekleşebilir.

Bunu 2017'de başarısız olan Pepsi'den daha iyi kimse bilmesi imkansız. Kendall Jenner, Pepsi'yi bir polise vermeden ilkin bir protestoya katılır.

Bunların hepsi Black Lives Matter protestolarının zirvesinde olduğundan oldukça iyi geçmedi. Ezici eleştiriden sonrasında Pepsi reklamı çekti ve özür diledi.

3. Çevrimiçi Trolleme Sanatı

Geleneksel pazarlama, en yeni yönteme doğru bir arka koltuk aldı: trol pazarlaması.

Bu ne?

Bir işletmenin, gülünç tweetler yada gönderiler göndermek için çevrimiçi bir trolü yansılamak etmesidir. Niçin? Tartışmalı ve çatışma çıkaran gönderiler daha çok dikkat çekiyor.

Wendy’in Twitter hesabını duymadıysanız, kaçırıyorsunuz anlama gelir.

Çevrimiçi trol bir sanattır ve üstünde yürümek için ince bir çizgidir. IHOP, geçen yıl korkulu bir pazarlama başarısızlığı yaşadıklarında zor yoldan öğrendi.

Adlarını IHOB olarak değiştirerek herkesi trollemeye çalıştılar. Şakanın dikkat çekeceğini düşündüler, fakat sonunda sert bir halde düştü.

Trol pazarlamasının son olarak trendine dikkat edin. Fena pazarlama kampanyaları içinde başka bir örnek olmak istemezsiniz.

4. Müşterinin İncelemelerini İşlemede Başarısızlık

Çevrimiçi ürün yada hizmet ararken incelemeler büyük bir tesir yaratır. Bir firmanın yapabileceği en fena şey, bu incelemeleri muntazam bir halde ele almamaktır.

Fena pazarlamaya haiz firmalar, referansların ve anketlerin gücünün farkına varmazlar. Pozitif yorumları vurgulamanın ve teşvik etmenin yollarını bulmanız gerekir.

Bununla beraber, negatif incelemeleri de yönetmeniz gerekir. Fena bir gözden geçirme, uydurma olsa bile ciddi sonuçlar doğurabilir.

5. Sprey ve Yakarma Pazarlama Başarısız Olur

Püskürtme ve yakarma etme yöntemi, her şeyi hedefinize atmak ve en iyisini ummak anlamına gelir. Geçmişte, işletmeler soğuk arama ve postaları kullanıyordu.

Günümüzde bu yöntemler etkisizdir. Y kuşağı % 44 daha fazla ayrılma olasılığı bu taktikleri kullanan şirketlerle.

Bunun yerine, pazarlama çabalarınızı belirli bir satın alan hedefine yönlendirmelisiniz.

Sprey ve yakarma yaklaşımının dezavantajları hakkında daha çok informasyon edinmek istiyorsanız, o vakit burada daha fazlasını okuyun.

6. Toplumsal Medya Reklamlarına Güvenmek

Toplumsal medyayı pazarlama amaçlı kullanmak oldukça etkilidir. Fena pazarlama stratejilerine haiz firmalar, bunun reklamlara güvenmek anlamına geldiğini düşünüyor.

Bu hatayı yapmayın. Toplumsal medya stratejinizin bundan oldukça daha büyük olması gerekiyor. Etkili bir toplumsal medya reklamı şu şekilde olmalıdır:

  • Yaratıcı
  • Doğru kesime yönelik
  • Müşterinizi harekete geçirecek kadar kuvvetli

Bir reklam yapabileceğinizi, yayınlayabileceğinizi ve oldukça büyük sonuçlar alabileceğinizi düşünmeyin. Toplumsal medya pazarlaması oldukça iş gerektirir.

Ek olarak herhangi bir reklama bağlantı veren ilgili bir profilinizin olması gerekir. Bu, siz ve müşterileriniz içinde itimat oluşturur.

7. Kanunları İhlal Etmeyin

Anlatmaya gerek yok fakat pazarlama taktiklerinizle asla kanunları çiğneyin. Gerilla pazarlaması, bu ince çizgide yürümeyi içeren yeni bir yöntemdir.

Bu tür maskaralıklara karışmanın hapis cezasına yada para cezasına niçin olabileceğini anlayın.

2004 Olimpiyatları esnasında bir adam bu gerilla pazarlama tekniklerini kullandı. Mor bir tütü süsledi ve karnına "GoldenPalace.com" yazdı.

Olimpik havuza atladı ve o denli heyecanlandı ki tutuklandı.

8. Aldatıcı Reklamcılığa Dikkat Edin

Ürün yada hizmetinizin reklamını yaparken dikkatli olmalısınız. Pazarlama kampanyalarınızın yanıltıcı olmasını yada aldatıcı olarak yorumlanmasını asla istemezsiniz.

Todd Davis, Lifelock felaketi esnasında rezil oldu. Güvenlik hizmetlerini tanıtmak için kendi toplumsal güvenlik numarasını yayınlama fikri vardı.

Sonunda, Davis kimlik hırsızlığının kurbanı oldu ve birkaç davayla karşı karşıya kaldı.

9. Bir Trajediden Asla Yararlanma

Ürününüzü yada markanızı bir trajediyle ilişkilendirmek asla iyi bir düşünce değildir.

Mark Zuckerberg bunu canlı gösterim esnasında öğrendi. Oculus Rift teknolojisinin enerjisini Porto Riko "ziyaret ederek" gösteriyordu.

Mesele, bunu Maria Kasırgası felaketinden derhal sonrasında yapmasıydı. Zuck'ın avatarının harap olmuş alanlarda dolaştığını görmek iyi bir görüntü değildi.

10. Devasa yada Gerçekçi Olmayan Promosyonlar

Parasız şeyler vermek devamlı satışları artırır. Özgür şeylerin enerjisini küçümseme hatasına düşmeyin.

Karşılanmayan parasız şeyler vaadi isyanlara, ölümlere ve markanıza karşı topyekün bir harbe yol açabilir. Bana inanmıyor musun? Pepsi'ye Filipinler'deki "Sayı Ateşi" promosyonunu sor.

Her bir kola kutusunun üstünde basılı benzersiz bir kod vardı. Rastgele bir çekiliş, kazanan sayıyı ve kimin bir milyon peso alacağını belirler.

Mesele? Sonunda kazanan numaraya haiz olan 480.116'dan fazla şahıs vardı. Basitçe söylemek gerekirse, Pepsi artık Filipinler'de hoş karşılanmıyor.

Pazarlama Tuzaklarından Kaçınma

Çağdaş çağda pazarlama yapmak kolay bir iş değildir. Başarı göstermiş olmak için bu on pazarlama başarısızlığından ve daha fazlasından kaçınmanız gerekecek.

Pazarlama hatası yapmış olursanız cesaretiniz kırılmasın. Birçok başarıya ulaşmış marka, bu tür yanlış adımların arkasından geri dönüş yapmış oldu.

Daha kıymetli pazarlama ipuçları öğrenmek ister misiniz? Düzinelerce makaleye ücretsiz bir şekilde erişmek için dijital pazarlama blogumuza derhal gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir