Her Başarı göstermiş Girişimcinin Bilmiş olduğu 10 Dijital Pazarlama Terimi

Her Başarı göstermiş Girişimcinin Bilmiş olduğu 10 Dijital Pazarlama Terimi

İnternetin her yerine atılan milyonlarca dijital pazarlama terimi, kısaltmalar ve diller var. Bunlar o denli bayağı hale gelebilir ki, bu aşamada ne olduklarını sormak neredeyse utanç verici.

Merak etmeyin, neredeyse hepimiz bundan güvenilir değil en azından bu terimlerden biri ve bir yada ikisini kaçırmanın yanlış bir yanı yok.

Güncel olabilmeniz için bilmenizde fayda olan 10 terim sunmak için buradayız.

Bilmeniz Ihtiyaç duyulan 10 Dijital Pazarlama Terimi

Bu terimlerden bazıları kesinlikle gereklidir, bu yüzden bu tarz şeyleri esasen biliyor olabilirsiniz. Bununla beraber, her ihtimale karşı onları korumamız gerekecek.

1. SEO

Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlamanın en mühim unsurlarından biridir. Sonuçlarda üst sıralarda yer alabilmeniz için sitenizin bir arama motorunun gözünde iyi görünmesini sağlama işlemidir.

Bu makaledeki terimlerin bir çok SEO ile ilgili olacaktır.

2. Anahtar Kelimeler

Muhtemelen genel "anahtar kelime" terimini biliyorsunuzdur. Optimizasyon açısından ise, kullananların arama motorlarına koyduğu kelimelerle ilgilidir.

Araştırmalısın en popüler anahtar kelimeler nişinizde (bir sonraki terimi ele alacağız) ve içeriğinizi yazınız süresince iliştirilmiş bu anahtar kelimelerle oluşturun.

3. Niş

Bu terim, dijital pazarlamanın haricinde anlamı olan başka bir terimdir. Genel olarak niş bir içerik alanıdır.

Dolayısıyla, nişiniz çoğu zaman sitenizde haiz olduğunuz içerik türüyle ve bu tür içinde ne olduğu oluşturan öteki sitelerle ilgili olacaktır. Kendi sitenizi iyi mi pazarlayacağınız mevzusunda esinlenmek için nişinizdeki başarıya ulaşmış sitelere bakmalısınız.

4. Backlinking

Geri bağlantılar, sitenize gelen bağlantılardır. başka site. Arama motorları demokratik bir seçim olsaydı, geri bağlantılar sizin lehinize oy görevi görürdü. Yüksek kuvvetli sitelerden gelen bağlantılar, popüler olmayanlardan daha çok etkiye haizdir.

Ek olarak, nişinizdeki siteler daha kıymetli geri bağlantılar elde edecektir.

5. Arama Motoru Algoritmaları

Arama motoru algoritması, Google benzer biçimde arama motorlarının arama neticeleri için en ilgili siteleri seçmek için kullandıkları formüldür.

Bunlar oldukca karmaşık formüllerdir, sadece SEO sonucunda onları anlamaya emek verme ve sitelerimizi daha üst sıralarda yer almak için algoritmaya daha iyi uydurmak için öğrendiklerimizi kullanma sürecidir.

6. TBÖ

PPC, "tıklama başına ödeme" reklamcılığının kısaltmasıdır. Bu, bir takım değişik alanda kullanılabilen bir reklam biçimidir. Toplumsal medya ve arama motorları, PPC'nin kullanıldığı başlıca yerlerden bir tek ikisidir.

PPC'nin büyük kıymeti, üstünde kullanıldığı platformların yerleştirme söz mevzusu olduğunda oldukça spesifik olmasından ve yalnızca reklamınız tıklandığında ödeme yapmanız gerektiğinden meydana gelmektedir.

Bu şekilde, koyduğunuz her reklam dolarının siteniz için görünürlüğe giden bir dolar bulunduğunu bilirsiniz. PPC dolarınızı kullanacağınız platformu düşünürken, bazı alan kişi araştırmaları yapmayı düşünmelisiniz.

Bazı nişlerin değişik toplumsal medya sitelerine yada arama motorlarına sık sık kullanıcıları vardır. PPC'ye para yatırmaya başlamadan ilkin nihai hedefinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Mesela Pinterest'i sık sık kullanan kullanıcılar, sitede gezinirken alışveriş halletmeye daha meyillidir.

Öte taraftan Feysbuk kullanan kişilerin indirme yapma ve toplumsal paylaşım sağlama olasılıkları daha yüksektir. Pazarlama hedefinize bağlı olarak, bir siteyi yada ötekini seçmek istersiniz.

7. Dönüşümler

Dönüşüm, bir kullanıcının pazarlama platformunuzu bir indirme yapma yada bir satışı tamamlama zamanının geldiği noktaya kadar takip etmiş olduğu ve gerçekte gerçekleştiği bir örnektir.

Bir dönüşüm, sonuçta bir başarı olarak düşünülebilir. Değişik işletmelerin kullanıcıları için değişik hedefleri olduğundan değişik şekillerde gelebilirler. Bir ihtimal bir ürün satmak istiyorsunuz, bir ihtimal bir indirme almak istiyorsunuz, hedefiniz ne olursa olsun, bir dönüşüm gerçekleştiği zamandır.

İsterseniz bağlantıyı takip edin daha fazla bilgi edin dönüşümleri yönetmek için SEO ve PPC'nin iyi mi kullanılacağı hakkında.

8. Uzun ve Kısa Anahtar Kelimeler

Tüm anahtar kelimeler aynı yapılmaz. Kısa kuyruk anahtar kelimeler, yalnızca bir yada iki kelimeye haiz olanlardır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha oldukca kelime öbeği olarak kabul edilecek olanlardır.

Bundan dolayı, "futbol kramponları" kısa bir kuyruk anahtar kelimesi olarak düşünülebilir. "Genç sporcular için pembe krampon" uzun kuyruklu bir anahtar kelime olarak kabul edilir. Netice sayfalarında bu kelimelerin sıralaması söz mevzusu olduğunda, uzun kuyruk cümleleri söz mevzusu olduğunda çoğu zaman daha çok şansınız olacak.

Bunlar daha spesifiktir ve oldukca fazla rekabete haiz olma olasılığı daha düşüktür. "Kamyon satın alın" şeklinde bir arama meydana getirecek olsaydınız, muhtemelen sonuçların sanayi liderleri tarafınca batırıldığını görmüş olacaksınız.

Emrinde pazarlama için milyonlarca doları olan şirketlerle rekabet etmek zor olsa gerek, bu yüzden daha spesifik olmak isteyeceksiniz. "Disko topları takılı süper havalı kamyonlar satın alın", muhtemelen sıralayabileceğiniz daha azca rekabete haiz bir anahtar kelime olacaktır.

9. TO

"Tıklama oranı" nın kısaltması olan TO, belirli bir reklamın yada gönderinin almış olduğu tıklama sayısının bir ölçüsüdür. Bu nispeten kolay bir terimdir, basitçe öğenizin kaç tıklama aldığını gösterir.

Bununla beraber, "TO" kısaltması, dijital pazarlamayla ilgili bloglarda ve makalelerde oldukca yaygın olarak kullanılmaktadır.

10. SERPS

SERPS, "arama motoru netice sayfaları" anlamına gelir. Bu, hakikaten yaygın ve sezgisel görünen bir diğeridir, sadece kısaltmanın ne anlama geldiğini bilmeniz oldukca önemlidir.

Bu tam olarak görünmüş olduğu benzer biçimde. SERPS, bir kullanıcı belirli anahtar sözcükler yazdığında ve bir cevap sayfası oluşturduğunda ortaya çıkan sayfalardır. SERPS'te üst sıralarda yer almak, bir işletme için çevrimiçi başarıya giden direkt bir yoldur.

Dijital Pazarlama Hakkında Daha Fazla Informasyon Almak İster misiniz?

Dijital pazarlama terimleri, büyük bir endüstrinin giriş kapısıdır. İnternette başarı elde etmeye çalışıyorsanız, dijital pazarlamanın içini ve dışını birazcık anlamanız oldukca önemlidir.

SEO, PPC ve SERPS'te üst sıralarda yer almaya iyi mi başlayacağınız hakkında daha çok informasyon için sitemizi ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir