Blog Stratejinizin Başarısını Iyi mi Ölçersiniz?

Blog Stratejinizin Başarısını Iyi mi Ölçersiniz?

Görünüşe bakılırsa bugünlerde her insanın alabileceği tek pazarlama tavsiyesi "bir blog başlatmak!"

Ve evet, içerik pazarlamasının etkili olduğuna katılıyoruz. Sadece işletmeniz için bir blog sahibi olmaya karar vermek yalnızca ilk adımdır.

İçeriğinizle hakikaten başarı göstermiş olmak için neticeleri ölçmeniz gerekir. Ölçme, stratejinizin ne vakit yerinde bulunduğunu size söyler. Yeni bir tane bulma zamanının geldiğini bilmenizi sağlar.

Etkili içerik istiyorsanız, aşağıdaki kılavuzumuzdan blog stratejisini iyi mi ölçeceğinizi öğrenin!

İçerik Pazarlaması Hala Bir Şey mi?

Tüm pazarlama arkadaşlarınız bir süredir içinde ne olduğu kral olarak selamlıyorlar.

Ve evet, içerik hala mühim. Neredeyse İnsanların% 70'i işletmenizi bir reklamdan oldukça bir makaleden duymayı tercih eder.

Bir hizmet, ürün yada hatta bir bilgilendirme kampanyası satıyorsanız, içerik gene de tüketicinizle bağlantı kurmanın en iyi yoludur. Tüketicinizle bağlantı kurmak hala onlara satış yapmanın en iyi yolu. O halde satış istiyorsanız; bir blog stratejisine ihtiyacınız olacak.

Kim bilir modernize etmek isteyen bir pazarlama yöneticisisiniz. Hesaplar ve lojistikten pazarlamaya kadar her şeyin üstünde olması ihtiyaç duyulan bir yada iki kişilik bir operasyonun parçası olabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun, bizde içerik pazarlama stratejisi kapalı. Başarıyı garantilemek için ne yapmanız icap ettiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Başarı için Plan Yapın

Ödüllü bir pasta yalnızca denenmiş ve kontrol edilmiş bir tariften gelir ve başarı göstermiş bir alışveriş gezisi bir alışveriş listesine dayanır.

Benzer şekilde, pazarlama çabalarınızda başarı istiyorsanız, öncesinden plan yapmanız gerekir.

Burada üç temel unsur vardır:

  1. Pazarlama stratejisi – hedef müşterilerinizi göz önünde bulundurarak genel satış hedeflerinizi planlamak için
  2. İçerik Stratejisi – hedef müşterilerinizin istediği, gereksinim duyduğu ve etken olarak aramış olduğu detayları haritalamak
  3. İçerik Planı – neredeyse bir yapılacaklar sıralaması benzer biçimde, mevzu fikirlerini, yoldam notlarını listeleme ve hangi çalışanın yada ekibin neyden görevli bulunduğunu belirleme, gönderme, düzenleme, yayınlama, terfi ve netice analizi tarihleriyle

Üç unsurdan dikkatinizin çoğunu İçerik Planına vermelisiniz.

Başarı göstermiş bir blog stratejisi, içeriğin dışarı çıkmasına ve programın sonuçlara bakılırsa ayarlanmasına dayanır. Bundan dolayı tavsiyemiz, ilk kez tekrarlanan mevzuları pazara sürmeniz, böylece neticeleri ölçüp gelecekteki içinde ne olduğu daha süratli geliştirebilmenizdir.

Sadece yazmaya geçmeden ilkin, pazarlama ve içerik stratejilerinden geçtiğinizden güvenli olun.

Blog Stratejisi 101

Bloglar 1990'lardan beri uzun bir yol kat etti. Sonrasında, çoğu zaman çevrimiçi dergiler yada gezi günlüğü oldular.

Günümüzün blogları, gazete düşünce parçalarına yada mecmua içeriğine daha yakın.

Ağızdan ağıza, işletmeler için daima en güvenilir ihtimaller içinde satış oluşturuculardan biri olmuştur. Bunun sebebi, insanların güvendikleri kişilerden alışveriş yapmayı sevmeleridir.

İçerik pazarlaması aynı psikolojiye dayanır. İlgilendiğiniz mevzularda size destek bilgiler vererek, şirket "güvenilir bir danışman" olur ve alan kişi bu çanta dizilerini gevşetme mevzusunda daha rahat hisseder.

Kıymetli içerik oluşturmanın bir öteki mühim faktörü, arama motorlarında sıralamanızı yükseltmesidir. Haiz olduğunuz mevzuyla ilgili daha etkili içerik, müşterilerin Google'da o ürünle ilgili bir sual yazdıklarında web sitenizi görme olasılıkları o denli yüksek olur.

Platform Mükemmelleştirir

Her birinin kendine özgü tadı olan birçok blog türü vardır. Hepsi değişik bir amaca hizmet ediyor. Stratejinizin markanız için en etkili olanı ve istenen sonucu dikkate alması gerekecektir.

Moda sayfaları yada iç tasarım işi Instagram ve Pinterest benzer biçimde görsel platformlarla büyük başarı elde ediyor. Etkili bir çapraz pazarlama stratejisi, kazanan görselleri garip, katma kıymetli içerikle birleştirir.

Bir yönetim danışmanlığı yada hukuki tavsiyeyi tanıtıyorsanız, hedef kitleniz için soruları yanıtlayan yada sorunları çözen ilgi çekici ve bilgilendirici içerik zekice bir yoldur.

Giderek artan bir halde, işletmeler, SEO'yu güçlendirmenin bir yolu olarak yazılı içeriklerine gömülü video günlükleri ihtiva eder. Tüketiciler için kişisel bir bağlantı ekler. Bir video, insanların sizinle ve markanızla bağlantı kurmasına destek olabilir.

Süre açısından fukara olan bazı işletmeler satın alma yolunu seçer İçerik Pazarlama Paketleri işi kolaylaştırmak için. Hakkaten gitmek için tek bir doğru yol yok.

Amaç ne?

Hedef müşterilerinizi bilirsiniz ve ne tür sorulara yanıt vermenizi istediklerini bilirsiniz. Mükemmel! İçeriğiniz ergonomik olarak kendini yazacaktır.

Fakat bekleyin – öncelikle amacının ne olduğuna karar vermelisiniz!

Okuyucuların toplumsal medyalarında bir haber bülteni satın almasını yada kaydolmasını, bir dilekçe imzalamasını yada bir satış promosyonunu tekrardan yayınlamasını mı istiyorsunuz?

İçerik pazarlama stratejinizin istenen son noktasının ne işe yaradığını bilmek, başarının anahtarıdır.

Oraya varacaksan hedefi bilmen gerekiyor, değil mi ?!

Aslen bir çok blog stratejisinin birden fazla hedefi vardır. Birincil hedefiniz, güvenilir bir danışman olarak satış yapmak olabilir. İkincil hedef, SEO'yu iyileştirmek, web sitenize daha çok trafik çekmek yada şahıs listenizdeki e-posta adreslerinin sayısını çoğaltmak olabilir.

Veriye Dayalı Olun

İçerik kampanyanızın başarısını (ya da başarısızlığını) ölçmenize destek olabilecek oldukça sayıda çevrimiçi vasıta vardır. Onları kullan. Aşağıda bazı fikirlere bakacağız.

İnternet bizlere pazarlamacıların yalnızca otuz yıl ilkin hayal edebileceği türden satış verileri sunuyor! Size sitenizi kimin ziyaret ettiğini, kimin bir şeyler satın aldığını, kullananların satın almadan ilkin her sayfada ne kadar vakit harcadığını vb. Gösteren demografik dökümünü size söyleyebilir.

Bu verileri zekice kullanmak, pazarlama çabalarınızı yalın, çevik bir makineye ayarlamak anlamına gelir. Hiçbir enerji boşa harcanmaz. Hayal edin!

Metrikler Önemlidir

Çevik olmak için veri odaklı olmak istersiniz. Bu, ölçümleri denetlemek ve Yatırım Getirisini (ROI) çözümleme etmek anlamına gelir. Sadece hangi ölçümleri izlemelisiniz?

Fazlaca fazla veri var ve bunaltıcı olabilir. Hepsini izlemek, bir tavşan deliğine düşmenin muhteşem bir yoludur.

Aşağıda, içeriğinize yerleştirdiğiniz reklamlar için çözümleme etmek isteyebileceğiniz bazı temel pazarlama metriklerinin süratli bir dökümü bulunmaktadır.

İzleyeceğiniz metrikleri seçerken pazarlama ve içerik stratejinizi göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederiz:

  1. Reklam Tıklama – reklamınızı görenlerin onu tıklama oranı
  2. Reklam Dönüşümü – reklamı kaydolurken görenlerin oranı
  3. Etkileşim Oranı – yayınınızı / reklamınızı görenlerin tepki verme yada kendi toplumsal medyalarında paylaşma oranı
  4. Başarıyı Ölçün

Sayfa görüntülemeleri yada sayfa paylaşımları benzer biçimde içeriğe özgü metrikleri ölçtüğünüzde, yatırım getirisini çözümleme etmenin zamanı gelmiştir.

Internet sayfasını korumanın ve içeriğinizi yazmanın, düzenlemenin, yayınlamanın ve tanıtmanın size maliyeti nedir? Bunun ne kadarı işletme için satışla sonuçlandı?

Bu rakamlardan, işletmeniz için bazı yatırım getirisi rakamlarını hesaplayabilirsiniz. Kullanılacak bazı iyi yöntemler ziyaret başına maliyet, tıklama başı maliyet ve ihtimaller içinde satış başına maliyettir.

Belirli blog stratejiniz için hangilerinin en iyisi bulunduğunu bulun ve tüm içeriğinizi aynı ölçümlerle izleyin. Bu şekilde, dedikleri benzer biçimde elmaları elmalarla karşılaştırabilirsiniz.

Dönüşüm oranlarını, aylık brüt kârı, aylık averaj nitelikli potansiyel müşterileri ve aylık averaj yeni alan kişi sayısını düşünün.

Hangi tür içeriğin size en iyi satış neticelerini sağladığını görmek için bu tarz şeyleri kaydedin ve içeriğinizdeki neticelerle karşılaştırarak çözümleme edin.

Kullanabileceğiniz Araçlar

İçeriğinizin neticelerini takip edecek oldukça sayıda parasız vasıta mevcuttur. En popüler olanlardan biri Google Analytics.

Google Analytics, dönüşüm oranları, demografi ve göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz neredeyse tüm öteki ölçütlerle ilgili aylık verileri izah edebilir.

Öteki parasız çevrimiçi araçlar, yayınlarınızı platformlar içinde yayınlamanıza destek olabilir. Hatta bu tarz şeyleri öncesinden planlayabilirsiniz. Bu şekilde, Pazarlama Pazartesi günü tüm haftanın pazarlama damla beslemesini planlarsınız. Bu, haftanın geri kalanında işin öteki yönlerine odaklanmanızı sağlar.

Çözümleme Et ve Tekrardan Strateji Oluştur

Pek oldukça işletme için bir tuzak, oldukça fazla veri toplamaları, bunalmaları ve bunlarla hiçbir şey yapmamalarıdır.

Bu, analizle nüzul olarak bilinir.

Yalnızca stratejinizle ilgili verilere bağlı kalmış olarak bundan kaçınabilirsiniz. Arkasından, analizinizi strateji haline getirin. Bununla ne demek istiyoruz?

İçerik planınıza pazarlama analizi noktaları eklemelisiniz. Her ay içerik yazıp yayınlıyorsunuz. Arkasından, her ay belirli bir tarihte neticeleri ölçersiniz ve bu tarz şeyleri stratejinizi tekrardan kalibre etmek için kullanırsınız.

Bir ihtimal içeriğiniz web sitenize oldukça sayıda insanı çekiyor, sadece uzun süre kalmıyorlar ve hiçbir şey satın almıyorlar. Bu, yanlış insanları çektiğinizi ve içeriğinizin üslubunu yada konusunu değiştirmeniz gerektiği anlamına gelebilir.

Kim bilir rakiplerinize arka bağlantılar koyuyorsunuz ve istemeden müşterilerinizi başka bir yere satın almaları için gönderiyorsunuz.

Gördüğünüz benzer biçimde, tüm bu blog terimi birazcık tecrübe etme gerektiriyor. Bir ekibin parçası olarak çalışmak çoğu zaman en iyisidir, böylece her şeyi çözerken o erken, kimi zaman sinir bozucu günlerde yeni fikirler ortaya atabilirsiniz.

Pes etme!

İlk başta sinir bozucu olacağına söz veriyoruz. Sadece öteki tüm ticari başarılar benzer biçimde, tecrübe etme yanılma ile beraber gelir. Devam et.

Çeşitli, kaliteli içerikler edinin, neticeleri ölçün ve size ne anlattığını görün.

En iyi performans gösteren bloglarınızın ortak yönü nedir? Aynı yazar, mevzu yada üslup mu? Bu parçaların sonundaki harekete geçirme çağrıları benzer mi yoksa bir halde daha etkili mi?

Çabalarınızı Önceliklendirin

İçerik yazdınız, yayınladınız, neticeleri ölçtünüz ve çözümleme ettiniz.

Artık markanız, pazarınız ve bölgeniz için hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini biliyorsunuz ki.

Bu yüzden durulayın ve tekrarlayın!

Başarı göstermiş içerik yazmaya devam edin. Neticeleri ölçmeye devam edin. Ölçütler size zaman içinde daha azca etkili bulunduğunu söylerse, o vakit – ve sadece o vakit – değişirsiniz.

Enerji israfından tutum etmek için veriye dayalı olmakla kastettiğimiz budur.

İçerik Kraldır; İçeriğin Kralı Olun!

Pazarlama ve içeriğinizi stratejik hale getirmek ve planlamak için rehberimizi takip ederseniz, başarı göstermiş olabilirsiniz.

Sadece hakikaten bir içerik kralı yada kraliçesi olmak için blog başarısını ölçmeniz gerekir. Su geçirmez, aptalca dayanıklı, Teflon kaplı bir içerik pazarlama kampanyası elde etmenin tek yolu budur.

Ekibi bir araya getirmenin ve bu blog stratejisini uygulamaya koymanın zamanı geldi.

Daha çok uzman iş tavsiyesi mi istiyorsunuz? Pazarlama blogumuzu ziyaret edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir