Başarı İçin İpuçları: Yeni Müşterileri Çeken Bir B2B İçerik Stratejisi Iyi mi Oluşturulur

Başarı İçin İpuçları: Yeni Müşterileri Çeken Bir B2B İçerik Stratejisi Iyi mi Oluşturulur

B2B pazarlamacılarının% 89'u içerik pazarlamasının yeni potansiyel müşteriler ve satışlar elde etmenin en etkili yolu bulunduğunu bildirmek. Bu yüzden, kuvvetli bir B2B içerik stratejisi, herhangi bir pazarlama kampanyasının bel kemiği olmalıdır.

Nereden başlayacağınızdan güvenilir değil misiniz? Başarı göstermiş bir içerik planı oluşturmayla ilgili aşağıdaki ipuçlarını okuyun.

B2B içerik stratejisi nedir?

Şimdiye kadar kuvvetli bir içerik stratejisinin ne kadar mühim bulunduğunu duymuşsunuzdur. Sadece, geçmişte pazarlama çabalarına odaklanmak için birazcık vakit harcamadıysanız, B2B içinde ne olduğunun ne işe yaradığını bilemeyebilirsiniz.

Temel olarak, B2B içinde ne olduğu, kendinizi sektörde bir otorite olarak işaretlemek için öteki işletmelere çeşitli ortamlar vasıtasıyla kıymetli bilgiler sunar. Bu yalnızca trafiğin artmasına ve daha yüksek Google sıralamalarına yol açmakla kalmaz, hem de işletmenizin getireceği potansiyel satın alan sayısını da artırır.

Kimin İçin İçerik Oluşturduğunuzu Bilin

Eski bir pazarlama atasözü var "eğer kimselerle konuşmuyorsan, kimselerle konuşmuyorsun". Bu sözler bugün hâlâ doğrudur, bu yüzden içeriğinizin tam olarak kime yönelik olacağını bilmek fazlaca önemlidir.

Hedef pazar araştırması fazlaca destek olsa da, ideal bir hedef avatar oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu, demografinize girecek biriyle eşleşen kurgusal bir karakter oluşturmak anlamına gelir.

Avatarınıza bir isim verin ve detaylı informasyon alın. Yaşamak için ne yapıyorlar? Onların kaç evladı var? Eğitimlerinde ne kadar ilerlediler?

O vakit daha da derine inin. Avatarınızı geceleri neyin ayakta tuttuğunu düşünün. Günün hangi bölümleri daha iyi hale getirilebilir? Kime hayranlar? Bu bilgiler tüm içeriğinizin merkezinde yer almalıdır.

Hangi Problemi Çözeceksiniz?

Yukarıda listelenen sorulardan en önemlisi hangi problemi çözeceğinizdir? Avatarınızın haiz olduklarını bile bilmesi bir mesele mu? Bunun bir mesele bulunduğunu bilmelerine gerek kalmış mıdır? En önemlisi, ürününüzün yada hizmetinizin problemi iyi mi çözdüğü mevzusunda onları iyi mi eğiteceksiniz?

Pazarlamadaki bir öteki kıymetli varlık, hedef kitlenize bu sorundan ne kadar etkilendiklerini bildirmektir. Mesela, hepimiz uykusuzluğun sizi gün süresince düşük enerji ile baş başa bıraktığını bilir, sadece uyumamanın hem de uykunuzu artırdığını da biliyorlar mı? kalp krizi riski? Bu, kitlenizi çözmeye destek olduğunuz probleminin gerçekleri mevzusunda eğitmektir.

Sizi Benzersiz Kılan Neyin Vurgulanması

Tamamen orijinal bir ürün bulmadıysanız, bazı rakipleriniz olacak. Fikriniz tamamen benzersiz olsa bile, kopyalanan fikirlerin ortaya çıkmaya başlaması uzun sürmez. Bu yüzden, sizi benzer ürün ve hizmetlerden ayıran şeyin ne işe yaradığını öğrenmek önemlidir.

İnce farklılıklar bile size rekabette avantaj sağlayabilir. Mesela, ürününüz daha çevre dostu olabilir, çocuklar için daha güvenli olabilir yada gelirinizin bir kısmı avatarınızın tutkulu olduğu bir amaca gidebilir. Bu farklılıkları vurgulayın ve bu tarz şeyleri içeriğinize dahil edin.

İçerik Türünü Bilin

Tüm B2B içinde ne olduğu aynı anlama gelmez. Kitlenizin en duyarlı içerik türünü bilmek de önemlidir. Çoğu zaman bu medya seçimleri sektöre bağlı olacaktır, mesela süratli ilerleyen endüstriler, kısa bir infografiğe derinlemesine bir blogdan daha iyi cevap verebilir.

Kitlenizin, mevzu hakkında daha çok informasyon veren bir videoyla eşleştirilmiş kısa bir blog benzer biçimde bir içerik karışımına cevap verdiğini görebilirsiniz. Nişanın nerede yattığını görün ve onu takip edin.

Ve Nerede Yayınlanır

Bugün, hedef kitlenizle tanışabileceğiniz sayısız toplumsal medya platformu ve medya kuruluşu var ve içeriğinizi hepsinden almaya çalışmak, pazarlama bütçenizi hızla kurutacaktır.

Bunun yerine, hedef kitlenizin ilgisini çekmiş olduğu malum 2-3 platforma odaklanın. Kendinizi toplumsal medyayla da sınırlamayın. Öteki siteler ve medya kaynakları vasıtasıyla beyaz etiketli blog yazmak, içeriğinizi doğru hedef kesime ulaştırmanın mükemmel bir yoludur.

Net Hedefler Belirleyin

Ve net hedeflerle gerçekçi hedefleri kastediyoruz. Birçok işletme, içerik üretmeye başlamayı ve haftalar içinde trafiğin akmasını bekliyor. Gerçek, gerçek neticeleri görmeye başlamadan 4-6 ay ilkin baktığınız kitle araştırması, içerik üretimi ve etkileşim arasındadır.

Bu yüzden, herhangi bir içerik pazarlama kampanyasında tutarlılık fazlaca önemlidir. Önümüzdeki 6 ay içinde trafik ve katılım açısından nerede olmak istediğiniz mevzusunda net ve gerçekçi bir hedef belirleyin, peşinden bundan sonraki bir yıl için ek bir işaret koyun.

Yönetimin Üstünde Kalınca

Birçok işletme, vakit geçtikçe daralma eğiliminde olan kuvvetli bir içerik kampanyasıyla adım atar. Anlıyoruz, işiniz tertipli olarak taze içerik bulmak zorunda kalmadan kafi vakit ve enerji alıyor.

Burada birkaç seçeneğiniz var. İçeriğinizi toplu olarak oluşturmanıza ve peşinden yavaşça her insana açık hale getirmenize olanak tanıyan bir içerik platformu kullanabilirsiniz. Bu, içeriğinizin tutarlı olmasını sağlarken, hem de evvel yüksek sayıda saat harcamanızı gerektirir.

Öteki seçeneğiniz, içinde ne olduğu sizin adınıza hem oluşturan hem de dağıtan bir içerik ajansı kiralamaktır. Doğru türde içerik etkileşimi elde etmek, bu işletmelerin tümü olduğundan bu, daha yüksek bir YG sunar hakkında.

İzleme ve Tekrardan Gruplama

Bir çok işletmenin içerik kampanyalarını ilk denemede parkın dışına çıkardığını söylemek isterdik, sadece bu çoğu zaman bu şekilde değildir. Her neyse ki, hangi içeriğin iyi performans gösterdiğine ve hangilerinin fena performans gösterdiğine dair içgörü elde eden bir takım çözümleme aracı var.

Ayda bir analizinize bir göz atın ve trendleri tespit etmeye çalışın. Hedef kitleniz belirli bir içerik türüne daha mı tepki veriyor? Bir platform diğerinden daha çok potansiyel satın alan getiriyor mu?

Bu detayları alın ve içeriğinizi tekrardan yapılandırmak için kullanın. Ihmal etmeyin, kitleniz değişecek ve onlarla beraber değişmek size kalmış.

Bugün Doğru Adımları Atmak

Bir B2B içerik stratejisi oluşturma hakkında ne kadar fazlaca şey bilirseniz, içerik kampanyanız o denli başarı göstermiş olacaktır.

İçeriğinizin arkasında bir şeyler hayata geçirmeye hazırsanız, Eyleme Geçirilebilir İçerik Pazarlama İpuçları hakkında 4 makalemizle başlamanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir